Evinizi temizlerken uygulayabileceğiniz pratik temizleme önerileri;

Ev temizliği hakkında pratik bilgiler önerisi, çekmece ve dolap temizliği, banyo temizliği, halı ve koltuk temizlikleri için pratik tavsiyeler

1- Çekmece Temizliği

Çekmeceleri içini boşaltmadan temizlemek istiyorsanız, elektrik süpürgesinin ucuna ince bir çorap geçirin.

2- Tıkanmış Banyo Lavabonuzu Açmak

Lavabolarınızın tıkanma nedeni genellikle biriken saç, kıl ve diğer maddelerdir. Tıkanmayı açmak için ince uzun bir metal parçası kullanın. Tornavida bu iş için uygundur. Tornavidayı lavabo deliklerinden içeri sokun. Bunu yaparken boruları delmemeye dikkat edin.

Biriken su gittikten sonra sıcak su ve bolca deterjan yardımıyla deliklere tornavida yardımıyla açmaya devam edin. Deterjan ve sıcak su birikmiş tortu ve kirleri açmanıza yardımcı olacaktır.

Bu işlemi uygulamak için lavabonuzun tıkınmasını beklemeyin.

3- Banyo Temizliği İçin Etkili Çözümler

Banyo seramiklerinizin parlaması için limon yağı kullanın. Limon yağı aynı zamanda küf tutmayı da engeller.

Musluk temizliği için alkol / kolonya kullanmak etkili bir çözüm olacaktır.

Duş başlığınızı sirke dolu bir kaba batırmak da içindeki kireçlenmeleri engelleyecektir.

Klozetinizi iki aşamada hızlıca temizleyebilirsiniz : 

– Klozetin içine şampuan dökün yarım saat kadar bekleyin ve sifonu çekin. Her türlü kötü kokuyu gidermeye yarayacaktır. Bunu lavabonuz için de deneyebilirsiniz.

– Sifon suyuna antibakteriyel temizleyicilerden karıştırın.

4- Buzdolabınızdaki Kokuları Nasıl Giderirsiniz ?

Öcelikle buzdolabınızı eskimiş ve kötü kokan yiyeceklerden arındırın. Karbonatı suyla karıştırın ve temiz bir bez yardımıyla üst raflardan başlayarak silin. Kabartma tozu dolabınızdaki kokuları tutacak ve hatta yemek kokularının birbirine karışmasını engelleyecektir.

5- Mikrodalga Fırın Temizliğinin En Kolay Yolu

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için bir bardak su ile birlikte birkaç dakika çalıştırın. Oluşan buhar yemek kurumuş artıkları yumuşatacaktır. Böylece fırınınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

6- Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Tabaklarınızdaki kurumuş ve beklemiş artıkları temizlemek en sıkıcı işlerden biridir. Temiz bir ev için bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekir. Yemek yedikten sonra her aile bireyinin tabaklarını suyun altında çalkalaması işinizi kolaylaştıracaktır.

7- Cam Temizlemek

Camınızı temizlemek için masraf yapmanıza gerek yok. En iyi cam temizleme yolu biraz sirke ve gazete kağıdıdır.

En Çok Kullanılan 3 Ev Aleti Temizliği

Buzdolabı Temizliği

En çok hijyen gerektiren beklide en çok kirlenen yerlerdir buzdolabı içleri buzdolabınız temiz olmadığı sürece sağlıksız bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Hele de o yemek kokuları birbirine karışmaz mı ne can sıkıcı bir durumdur. Bütün bunları yaşamamak için neler yapmalıyız peki?

Öncelikle bilmenizi isteriz ki çamaşır suyu ve krem temizleyiciler kullanmak hem çok hijyenik olmayacak hem de buzdolabınıza zarar verecektir. Çamaşır suyu zamanla buzdolabınızın sararmasına, krem temizleyiciler ise dolabınızın parlak renginin matlaşmasına neden olacaktır.

Buzdolabınızın hem rengini hem hijyenini sağlamak için en iyi temizleyicilerden biri sirkedir. Sirkeli suyla silerseniz oldukça temiz olduğunu sizde gözlemleyeceksiniz. Ayrıca emin olun ki sirkeli suyla silmiş olduğunuz buzdolabınız da kesinlikle bakteri olmayacaktır.

Buzdolabınızın içerisindeki kötü kokuları gidermek içinde ağzı açık süt, kahve çekirdeği koyabilirsiniz ya da karbonatı bir kaba bırakıp buzdolabınızın içinde tuttuğunuz sürece kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca mangal kömürünü bir kaba koyup buzdolabınıza yerleştirirseniz çok etkili bir çözüm olduğunu göreceksiniz.

Mikrodalga Fırın Temizliği

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için bir bardak su ile birlikte birkaç dakika çalıştırın. Oluşan buhar kurumuş yemek artıklarını yumuşatacaktır. Böylece fırınınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Ütü Temizliği

Ütünüz kıyafetlerde iz bırakıyorsa sirke ve tuz karışımıyla altını iyice temizleyin. Böylece ütünüzün altındaki kirlerden kurtulabilirsiniz.

Parke temizliği nasıl yapılır?

Parke temizliği nasıl yapılmalıdır?

Günümüzde birçok evde artık parke kullanılmaktadır. Aslında temizliği oldukça kolay bir o kadarda can sıkıcıdır. Üzerinde kalan su damlacıkları, ayak lekeleri daha da kötüsü çizilen parkeler gözümüze ne kadar da çirkin gözükür. Peki, bütün bunların olmamasını nasıl sağlayabiliriz?

Öncelikle çekilip itilen koltuklarımız parkelerimizin çizilmesine neden olacaktır. Bu yüzden koltuklarınızın ayak kısmını keçe ile kaplayabilirsiniz.

Hem usta gerektirmeden kendiniz yapabilir hem de çok ucuza piyasada satılan keçelerden alıp bu çizilmelerin önüne geçebilirsiniz. Buda parkelerinizin ömrünü en az 5 -10 yıl uzatacaktır.

Günlük parke temizliği yaparken elektrik süpürgenizin konumu mutlaka halı süpürdüğünüz konumda olmamalıdır. Süpürge ucunun mutlaka biraz yüksekte olması gerekmektedir. Parke temizliğindeki en kolay ve uygun yöntem Arap sabunu karıştırılmış ılık ve duru sudur.

Kimyasal içerikli temizleyiciler parke cilasına zarar verecektir. Evinizi mutlaka havalandırın aksi takdirde parkeniz nemi içine alacaktır ve küflenecektir. Parkelerinizi asla çok sulu bezle silmeyin. Zira çok su parkelerinizin kabarmasına neden olacaktır. 

Halı ve koltuk temizliği

Kurumuş, yapışmış ve desenleşmiş döşeme ve halı kirlerine tavsiyelerimiz ile dur deyin.

Özellikle evde çocuğunuz varsa ve yerde oynamayı seviyorsa halı ve koltuk temizliği son derece önem taşımaktadır.  

Ne yaparsam yapayım halım ve koltuklarım ilk günkü görüntüsüne kavuşmuyor diyorsanız, halı ve koltuk temizliğinde size birkaç önerimiz var. Belki garip gelebilir ama çok eski zamanlarda keşfedilen arap sabunu günümüzde kullanılan pahalı temizlik ürünlerine göre kat be kat daha iyi hijyen sağlamaktadır.

Gelelim temizliğine; 5 litre sıcak suyun içerisine göz kararı bir bardak kadar arap sabunu koyun arap sabununu suyun içerisinde iyice eritin ve kullanmadığınız bir lif yardımı ile koltuklarınızı ovalayın. Biraz ıslak silmeniz naçizane tavsiyemizdir. Kuruduktan sonra koltuklarınız ilk günkü kadar temiz ve canlı renklere sahip olacaktır.

Halılarınıza gelince az bir miktar su ile bolca arap sabununu karıştırarak kalın telli demir halı yıkama fırçaları yardımı ile bu karışımı halınızın her yerine sürün ne kadar bastırırsanız o kadar iyi temizlenecektir. Ardından duru su ile ve yine bir lif yardımı ile halınızda kalan arap sabununu durulayın.  Halı temizleyiciler ile çıkmayan kirin arap sabunu ile çamur halinde çıktığını göreceksiniz.

En Sık Temizlenmesi Gereken Eşyalar

Sürekli kullandığımız ve çabuk kirlenen eşyalar;

Cam siler, toz alır, yerleri siler dururuz. Hele ki o mutfak tezgâhını, lavaboları, klozetleri sürekli ovalamadan içimiz rahat etmez.  Ancak farkına varmadığımız içerisinde birçok bakteri barındıran bir takım eşyalarımız sürekli temizlik ister.

TV Kumandası

En sık temizlenmesi gereken eşyalarınızın başında ilk sırada kumanda olmalı evdeki herkesin sürekli elinde gezdirdiği kumandalar bir sürü bakteri içermekte. Çocuğunuz cips yiyor, bir şeyler atıştırıyor ve kumanda elinde yağlar mikroplar hep kumandamıza yapışıyor. Kumandalarınızın mikroplarını arındırmak için pillerini çıkarın ve ispirtoya batırılmış pamuklu bir kumaşla silin.

Mutfak Süngeri

Mutfak süngerlerini evinizde en çok bakteri bulunduran eşyalarınızdır. Arada birde olsa mutlaka çamaşır suyuyla yıkamalısınız.

Cep Telefonu

Cep telefonlarınız da kumandalarınız kadar mikrop barındırmaktadır. Tek kullanımlık mendille sürekli silmekte fayda var.

Kapı Tokmağı

Kapı tokmağınıza da sürekli herkesin dokunduğu malum. Dolayısıyla sık sık ılık suyla silmeliyiz.

Tuzluk & Karabiberlik 

Tuzluk ve karabiberlikte bize her sofrada eşlik etmekte ve biz onlara sürekli yemekli ellerimizle dokunmaktayız. Yani onların da sürekli temizlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız.


Ev temizliği hakkında pratik bilgiler önerisi